Ubuntu MATE czyli połączenie prostoty i elegancji systemu Ubuntu

Ubuntu MATE to dystrybucja systemu Linux, która ma na celu połączenie prostoty i elegancji systemu Ubuntu z tradycyjnym, klasycznym środowiskiem desktopowym – MATE. MATE jest kontynuacją środowiska GNOME 2, które było domyślnym środowiskiem Ubuntu do wersji 10.10, kiedy to zostało zastąpione przez Unity. Projekt Ubuntu MATE rozpoczął swoją drogę jako remix Ubuntu, ale od wersji 15.04 stał się oficjalnym członkiem rodziny dystrybucji Linuxa Ubuntu.

Wszystko zaczęło się od pasji do prostoty i elegancji, które oferuje Ubuntu. Grupa entuzjastów Linuxa, niezadowolona z kierunku, w którym podążało ich ulubione środowisko, postanowiła stworzyć coś nowego, coś co połączy tradycyjne podejście do obsługi komputera z nowoczesnymi technologiami. Tak powstało Ubuntu MATE – dystrybucja, która łączy w sobie najlepsze cechy Ubuntu i środowiska MATE.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej dystrybucji, począwszy od jej korzeni w środowisku GNOME 2, poprzez proces stania się oficjalnym członkiem rodziny Ubuntu, aż po to, jakie nowe możliwości oferuje dla miłośników Linuxa. Przybliżymy również, jak wygląda praca w środowisku MATE i jakie korzyści płyną z wyboru Ubuntu MATE jako swojego głównego systemu operacyjnego.

Ubuntu MATE to nie tylko kolejna dystrybucja Linuxa. To dowód na to, że pasja i zaangażowanie mogą przekształcić dobrą ideę w coś naprawdę wyjątkowego. To historia o tym, jak grupa entuzjastów była w stanie zmienić oblicze świata open source, wprowadzając do niego swoją wizję idealnego systemu operacyjnego.

Ubuntu MATE: Połączenie prostoty i elegancji systemu Ubuntu

Ubuntu MATE, będąc oficjalnym członkiem rodziny dystrybucji Linuxa Ubuntu, łączy w sobie prostotę i elegancję tego systemu operacyjnego. Jego celem jest przede wszystkim dostarczenie tradycyjnego, klasycznego środowiska pulpitu – MATE. Jest to kontynuacja środowiska pulpitu GNOME 2, które było domyślnym pulpitem Ubuntu do wersji 10.10, kiedy to zostało zastąpione przez Unity. Projekt Ubuntu MATE rozpoczął swoje życie jako remix Ubuntu, ale od wersji 15.04 został formalnie zaakceptowany jako oficjalny członek rodziny Ubuntu.

Przy tworzeniu Ubuntu MATE, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Prostota i elegancja systemu Ubuntu
  • Tradycyjne, klasyczne środowisko pulpitu – MATE
  • Kontynuacja środowiska pulpitu GNOME 2
  • Formalne przyjęcie do rodziny Ubuntu od wersji 15.04

Tradycyjne środowisko desktopowe MATE w Ubuntu

Ubuntu MATE przynosi prostotę i elegancję systemu operacyjnego Ubuntu poprzez klasyczne, tradycyjne środowisko pulpitu – MATE. Jest to kontynuacja środowiska pulpitu GNOME 2, które było domyślnym pulpitem Ubuntu do wersji 10.10 (kiedy to zostało zastąpione przez Unity). Projekt rozpoczął swoje życie jako remix Ubuntu, ale zaczynając od wersji 15.04, został formalnie zaakceptowany jako oficjalny członek rodziny dystrybucji Linux Ubuntu. Środowisko MATE jest znane ze swojej stabilności i niezawodności, co czyni go doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają tradycyjnego doświadczenia na pulpicie. W naszych arkuszach porad znajdziesz wiele wskazówek i trików, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać Ubuntu MATE.

MATE: Kontynuacja środowiska GNOME 2

Środowisko MATE, będące kontynuacją GNOME 2, jest kluczowym elementem dystrybucji Linuxa – Ubuntu MATE. Zostało ono stworzone z myślą o zapewnieniu użytkownikom prostoty i elegancji, które były charakterystyczne dla oryginalnego systemu Ubuntu. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych cech, które wyróżniają MATE:

  1. Tradycyjne środowisko pulpitu: MATE kontynuuje filozofię GNOME 2, oferując tradycyjne, intuicyjne środowisko pulpitu.
  2. Prostota i elegancja: MATE skupia się na prostocie i elegancji, eliminując niepotrzebne skomplikowane funkcje.
  3. Wysoka konfigurowalność: MATE oferuje szerokie możliwości dostosowania środowiska do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Od wersji 15.04, Ubuntu MATE zostało formalnie zaakceptowane jako oficjalny członek rodziny dystrybucji Ubuntu. To potwierdza wysoką jakość i stabilność środowiska MATE.

Przejście Ubuntu MATE z remixu do oficjalnej dystrybucji

Proces transformacji Ubuntu MATE z remixu do oficjalnej dystrybucji był kluczowym momentem w jego historii. Od wersji 15.04, Ubuntu MATE stało się pełnoprawnym członkiem rodziny dystrybucji Ubuntu. To przejście nie tylko zwiększyło wiarygodność i zaufanie do Ubuntu MATE, ale również otworzyło nowe możliwości dla jego rozwoju. Poniżej przedstawiamy tabelę porównawczą, która pokazuje różnice między Ubuntu MATE a innymi popularnymi dystrybucjami Linuxa.

Dystrybucja
Środowisko graficzne
Wersja
Ubuntu MATE
MATE
15.04 i nowsze
Ubuntu
Unity (do 17.04), GNOME (od 17.10)
10.10 i nowsze
Fedora
GNOME
28 i nowsze

Widać, że Ubuntu MATE różni się od innych dystrybucji przede wszystkim środowiskiem graficznym. MATE to kontynuacja GNOME 2, które było domyślnym środowiskiem Ubuntu do wersji 10.10. Dzięki temu Ubuntu MATE oferuje użytkownikom prostotę i elegancję Ubuntu w połączeniu z klasycznym, tradycyjnym środowiskiem pulpitu.

Ubuntu MATE od wersji 15.04 jako oficjalny członek rodziny Ubuntu

Znaczącym krokiem dla Ubuntu MATE było jego formalne przyjęcie do rodziny Ubuntu od wersji 15.04. Ta decyzja nie tylko podkreśliła wartość i potencjał, jakie widziano w tym projekcie, ale również otworzyła nowe możliwości dla jego dalszego rozwoju. Ubuntu MATE nie jest już tylko remiksem Ubuntu, ale pełnoprawnym członkiem rodziny, co oznacza, że korzysta ze wszystkich zasobów i wsparcia, jakie oferuje społeczność Ubuntu. To stanowiło istotny punkt zwrotny dla Ubuntu MATE, umożliwiając mu stać się jednym z najbardziej popularnych i cenionych dystrybucji Linuxa na rynku.

Ubuntu MATE: Nowe możliwości dla miłośników Linuxa

Ubuntu MATE oferuje unikalne doświadczenie dla użytkowników systemu Linux, łącząc w sobie prostotę i elegancję systemu Ubuntu z tradycyjnym środowiskiem pulpitu – MATE. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie klasyczne podejście do zarządzania systemem. Dzięki temu, Ubuntu MATE staje się idealnym wyborem dla osób, które szukają stabilności, efektywności i łatwości obsługi.

Wersja 15.04 Ubuntu MATE, jako oficjalny członek rodziny dystrybucji Ubuntu, przynosi wiele nowych możliwości. Tip sheets, czyli zestawy wskazówek i porad, są nieocenionym źródłem informacji dla zarówno nowych, jak i doświadczonych użytkowników. Pomagają one w pełni wykorzystać potencjał oferowany przez tę dystrybucję, ułatwiając zarządzanie systemem i rozwiązywanie potencjalnych problemów.

DistroWatch.com „Ubuntu MATE is a desktop Linux distribution which aims to bring the simplicity and elegance of the Ubuntu operating system through a classic, traditional desktop environment – the MATE desktop. MATE is the continuation of the GNOME 2 desktop environment which was used as Ubuntu’s default desktop until 10.10 (when it was replaced by Unity). The project began its life as an Ubuntu „remix”, but starting with version 15.04, it was formally accepted as an official member of the Ubuntu family of Linux distributions.”

Czym różni się Ubuntu MATE od tradycyjnego Ubuntu?

Ubuntu MATE różni się od tradycyjnego Ubuntu przede wszystkim środowiskiem graficznym. Wykorzystuje ono MATE, które jest kontynuacją środowiska GNOME 2, znanego z wcześniejszych wersji Ubuntu. MATE jest prostsze i bardziej tradycyjne w porównaniu do Unity, które jest domyślnym środowiskiem w nowszych wersjach Ubuntu.


Czy Ubuntu MATE jest oficjalnie wspierane przez twórców Ubuntu?

Tak, Ubuntu MATE jest oficjalnie wspierane przez twórców Ubuntu. Od wersji 15.04 jest ono oficjalnym członkiem rodziny dystrybucji Ubuntu.


Czy mogę zainstalować Ubuntu MATE na swoim komputerze zamiast standardowego Ubuntu?

Tak, Ubuntu MATE można zainstalować na komputerze zamiast standardowego Ubuntu. Jest to pełnoprawna dystrybucja Linuxa, która oferuje wszystkie funkcje znane z Ubuntu, ale w bardziej tradycyjnym i prostym środowisku graficznym.


Czy Ubuntu MATE jest odpowiednie dla początkujących użytkowników Linuxa?

Tak, Ubuntu MATE jest bardzo dobrą dystrybucją dla początkujących użytkowników Linuxa. Prostota i elegancja tego systemu, a także tradycyjne środowisko graficzne, sprawiają, że jest on łatwy w obsłudze nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Linuxem.


Czy Ubuntu MATE jest dostępne w języku polskim?

Tak, Ubuntu MATE jest dostępne w wielu językach, w tym również w języku polskim. Można go łatwo zainstalować i używać w naszym rodzimym języku.

Podobne wpisy