|

Linux Mageia 9 – nowa wersja już dostępna

Po udostępnieniu najnowszej wersji systemu operacyjnego Mageia 9, warto przyjrzeć się najważniejszym zmianom, jakie zostały wprowadzone. Nowa wersja systemu oferuje wiele ulepszeń i nowych funkcji, które sprawiają, że korzystanie z niego jest jeszcze bardziej wygodne i efektywne.

Jedną z kluczowych zmian w Mageia 9 jest aktualizacja jądra i obsługi sprzętu. Dzięki zastosowaniu najnowszego jądra Linux 6.4, system oferuje lepsze wsparcie dla grafiki niż kiedykolwiek wcześniej. W przypadku kart graficznych AMD/ATI, Mageia 9 korzysta z darmowych sterowników wideo AMDGPU, które obsługują zarówno nowsze, jak i starsze karty. Niestety sterowniki własnościowe nie działają w tej wersji systemu. W przypadku kart Nvidia, wydajność sterownika Xorg Nouveau została poprawiona w porównaniu do poprzedniej wersji Mageia 8, a sterowniki własnościowe Nvidia są dostępne za pośrednictwem repozytoriów non-free. Dzięki temu system obsługuje zarówno starsze, jak i nowsze karty graficzne Nvidia.

Zaktualizowany zestaw oprogramowania w Mageia 9

Jednym z najważniejszych elementów nowej wersji systemu operacyjnego Mageia 9 jest zaktualizowany zestaw oprogramowania. W ramach tej aktualizacji, wiele aplikacji zostało ulepszonych i zaktualizowanych do najnowszych wersji. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji i usprawnień w poszczególnych programach.

Wśród najważniejszych zmian warto wymienić takie aplikacje jak Blender, VirtualBox, NeoVim i wiele innych. W przypadku Blendera, najnowsza wersja 3.3.4 wprowadza szereg nowych narzędzi i ulepszeń, które umożliwiają jeszcze bardziej zaawansowaną pracę nad grafiką 3D. Natomiast VirtualBox w wersji 7.0.10 oferuje nowe funkcje zwiększające wydajność oraz poprawioną obsługę różnych systemów operacyjnych wirtualnych. Nie można również zapomnieć o NeoVimie, którego najnowsza wersja 0.9.1 wprowadza wiele usprawnień edytora tekstu dla programistów.

Ulepszenia obsługi sprzętu i jądra w Mageia 9

Jednym z najważniejszych elementów nowej wersji systemu operacyjnego Mageia 9 jest ulepszona obsługa sprzętu i jądra. Nowe funkcje i ulepszenia sprawiają, że korzystanie z systemu jest jeszcze bardziej efektywne i wydajne.

W przypadku kart graficznych AMD/ATI, Mageia 9 korzysta z darmowych sterowników wideo AMDGPU, które obsługują zarówno nowsze, jak i starsze karty. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się lepszym wsparciem dla grafiki niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, sterowniki własnościowe nie działają w tej wersji systemu. Natomiast w przypadku kart Nvidia, wydajność sterownika Xorg Nouveau została poprawiona w porównaniu do poprzedniej wersji Mageia 8. Ponadto, sterowniki własnościowe Nvidia są dostępne za pośrednictwem repozytoriów non-free. Dzięki temu system obsługuje zarówno starsze, jak i nowsze karty graficzne Nvidia.

Ważnymi zmianami są również wprowadzenie X.Org 21.1.8 oraz XWayland 22.1.9. Te aktualizacje zostały wprowadzone w celu ułatwienia konserwacji systemu oraz zapewnienia jeszcze lepszej kompatybilności i wydajności.

Ulepszenia środowiska graficznego w Mageia 9

Jednym z kluczowych elementów nowej wersji systemu operacyjnego Mageia 9 są ulepszenia środowiska graficznego. W ramach aktualizacji, zostały wprowadzone nowe funkcje i usprawnienia w popularnych środowiskach takich jak KDE Plasma, GNOME, Xfce, MATE, Cinnamon i LXQt.

W przypadku KDE Plasma 5.27.5, użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze bardziej intuicyjnym interfejsem użytkownika oraz szeregiem nowych narzędzi i funkcji. Dzięki zastosowaniu najnowszych wersji Qt 5.15.7, KDE Frameworks 5.105 i KDE Applications 23.04.1, korzystanie z tego środowiska staje się jeszcze bardziej efektywne i wygodne.

W przypadku GNOME 44.2, domyślnie uruchamiany jest tryb Wayland, a alternatywna sesja „GNOME na Xorg” jest również dostępna. To sprawia, że korzystanie z GNOME jest jeszcze bardziej płynne i wydajne.

Xfce 4.16.0 oferuje dedykowane wersje Live DVD dla systemów 32-bitowych i 64-bitowych oraz wiele usprawnień interfejsu użytkownika i dostępnych narzędzi.

MAGEIA 9 wprowadza także inne popularne środowiska graficzne takie jak MATE 1.26.0, Cinnamon 5.6 i LXQt 1.3.0, które oferują różnorodne funkcje i możliwości dostosowania interfejsu użytkownika.

Inne zmiany techniczne w Mageia 9

Nowa wersja systemu operacyjnego Mageia 9 wprowadza również kilka innych istotnych zmian technicznych, które warto omówić. Jedną z najważniejszych jest wprowadzenie obsługi serwerów dźwięku PulseAudio i PipeWire. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze lepszą jakością dźwięku oraz większą elastycznością w zarządzaniu dźwiękiem na swoich komputerach. Obecność tych serwerów umożliwia korzystanie z zaawansowanych funkcji dźwiękowych, takich jak wielokanałowy dźwięk przestrzenny czy obsługa różnych urządzeń audio.

Kolejną ważną zmianą jest informacja o zmniejszeniu rozmiaru instalacji poprzez wyłączenie zalecanych pakietów. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić miejsce na swoich dyskach twardych i zainstalować tylko te pakiety, które są im niezbędne do pracy. To szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy posiadają komputery z ograniczoną ilością miejsca na dysku.

Ostatnią istotną zmianą jest opis zmian w bazie danych RPM i poprawek wydajności dla laptopów. W nowej wersji Mageia 9 baza danych RPM została zmieniona z Berkeley DB na SQLite, co przynosi szereg korzyści, takich jak szybsze działanie i mniejsze zużycie zasobów systemowych. Ponadto, wprowadzono również liczne poprawki wydajności dla laptopów, co sprawia, że system działa płynniej i efektywniej na tego typu urządzeniach.

Jak pobrać Mageia 9

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem i zainstalowaniem najnowszej wersji systemu operacyjnego Mageia 9, to poniżej znajdziesz instrukcje, które pomogą Ci w tym procesie.

1. Przejdź na stronę oficjalnej strony Mageia – https://www.mageia.org/pl/downloads/

2. Kliknij na przycisk „Pobierz” znajdujący się na stronie głównej.

3. Wybierz odpowiednią wersję systemu dla swojej architektury (32-bit lub 64-bit).

4. Kliknij na przycisk „Pobierz” obok wybranej wersji systemu.

5. Po zakończeniu pobierania, uruchom plik instalacyjny i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować Mageia 9 na swoim komputerze.

Aktualizacja do Mageia 9

Jeśli już masz zainstalowaną poprzednią wersję Mageia i chcesz ją zaktualizować do najnowszej wersji 9, to oto kilka ważnych informacji dla Ciebie:

1. Upewnij się, że masz dostęp do stabilnego połączenia internetowego.

2. Otwórz terminal i wpisz polecenie „sudo dnf update” lub „sudo urpmi –auto-update”, w zależności od tego, jakiego menedżera pakietów używasz.

3. Po zakończeniu aktualizacji, zrestartuj komputer, aby wprowadzone zmiany zostały zastosowane.

Pamiętaj, że proces aktualizacji może potrwać pewien czas, w zależności od ilości dostępnych aktualizacji i prędkości Twojego połączenia internetowego. Upewnij się również, że masz ważne kopie zapasowe swoich danych przed rozpoczęciem aktualizacji, aby uniknąć utraty ważnych informacji.

Źródło: https://news.itsfoss.com/mageia-9-released/

Podobne wpisy