|

NVIDIA A100 czyli wielkie przyspieszenie w centrach danych

NVIDIA A100 dostarcza niezwykłego przyspieszenia w centrach danych, które ma ogromny wpływ na elastyczność i wydajność w obszarze sztucznej inteligencji, analizy danych i HPC. Dzięki zastosowaniu architektury NVIDIA Ampere, A100 stanowi podstawę platformy danych NVIDIA. Oferuje on nawet 20-krotnie wyższą wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji i może być podzielony na siedem instancji GPU, dostosowując się dynamicznie do zmieniających się wymagań. Wersja A100 80GB z najszybszym pasmem pamięci na świecie, przekraczającym 2 terabajty na sekundę (TB/s), co pozwala na uruchamianie największych modeli i zbiorów danych.

Oprogramowanie NVIDIA EGX™ platformy obejmuje zoptymalizowane oprogramowanie, które zapewnia przyspieszone obliczenia w całej infrastrukturze. Dzięki NVIDIA AI Enterprise przedsiębiorstwa mogą uzyskać dostęp do kompletnego pakietu oprogramowania do sztucznej inteligencji i analizy danych opartego na chmurze, który jest zoptymalizowany, certyfikowany i obsługiwany przez NVIDIA do działania na VMware vSphere z certyfikowanymi systemami NVIDIA. NVIDIA AI Enterprise obejmuje kluczowe technologie umożliwiające szybkie wdrożenie, zarządzanie i skalowanie obciążeń pracy związanych z sztuczną inteligencją w nowoczesnej hybrydowej chmurze. GPU Tensor Core NVIDIA A100 jest częścią kompletnego rozwiązania centrów danych NVIDIA, które obejmuje elementy składowe sprzętowe, sieciowe, oprogramowanie, biblioteki oraz zoptymalizowane modele i aplikacje do sztucznej inteligencji. Reprezentuje on najbardziej wydajną platformę dla centrów danych w obszarze sztucznej inteligencji i HPC, umożliwiając badaczom szybkie dostarczanie wyników rzeczywistych i wdrażanie rozwiązań na dużą skalę.

Oprogramowanie dla przedsiębiorstw wykorzystujących sztuczną inteligencję i analizę danych

NVIDIA EGX™ to platforma, która zapewnia zoptymalizowane oprogramowanie umożliwiające przyspieszone obliczenia w infrastrukturze. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skorzystać z kompleksowego rozwiązania do sztucznej inteligencji i analizy danych, które jest certyfikowane i obsługiwane przez NVIDIA. NVIDIA AI Enterprise to kluczowa część tej platformy, oferująca szybkie wdrażanie, zarządzanie i skalowanie obciążeń związanych z AI w chmurze hybrydowej.

NVIDIA AI Enterprise to rozwiązanie chmurowe dla przedsiębiorstw, które jest zoptymalizowane, certyfikowane i obsługiwane przez NVIDIA. Dzięki temu firmy mogą uzyskać dostęp do kompletnego pakietu oprogramowania do sztucznej inteligencji i analizy danych, który spełnia najwyższe standardy jakości. Oprogramowanie to jest zoptymalizowane do działania na platformie VMware vSphere z certyfikowanymi systemami NVIDIA, co gwarantuje wydajność i niezawodność. W ramach NVIDIA AI Enterprise przedsiębiorstwa mają dostęp do kluczowych technologii umożliwiających szybkie wdrożenie, zarządzanie i skalowanie obciążeń związanych z AI w chmurze hybrydowej. Dzięki temu mogą skorzystać z pełnej mocy sztucznej inteligencji, aby osiągnąć realne wyniki i wdrożyć rozwiązania na dużą skalę.

Najpotężniejsza platforma AI i HPC dla centrów danych

NVIDIA oferuje kompletną platformę dla centrów danych, która obejmuje wszystkie niezbędne elementy do przyspieszenia pracy w obszarze sztucznej inteligencji (AI) i obliczeń wysokiej wydajności (HPC). W ramach tego rozwiązania dostępne są zoptymalizowane modele i aplikacje AI, sprzęt GPU, oprogramowanie, biblioteki oraz technologie sieciowe. Dzięki temu badacze i naukowcy mają możliwość szybkiego dostarczania realnych wyników badań oraz wdrażania rozwiązań na dużą skalę.

Platforma NVIDIA umożliwia wykorzystanie najnowocześniejszych technologii AI i HPC, co przekłada się na osiąganie najlepszych wyników w tych dziedzinach. Dzięki zastosowaniu GPU Tensor Core NVIDIA A100, możliwe jest przyspieszenie obliczeń nawet 20-krotnie w porównaniu do poprzedniej generacji. Dodatkowo, dzięki technologiom takim jak MIG (Multi-Instance GPU) czy NVLink, infrastruktura GPU może być efektywnie wykorzystywana przez wielu użytkowników jednocześnie.

Wyższa wydajność dla sztucznej inteligencji

Szkolenie coraz bardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji (AI) wymaga ogromnej mocy obliczeniowej i skalowalności. Potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią nam przeprowadzenie treningu na największych zbiorach danych i modelach o rosnącej złożoności. Tutaj wkracza GPU NVIDIA A100 z Tensor Float (TF32), oferując niezrównaną wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji.

Dzięki technologii Tensor Float (TF32), GPU NVIDIA A100 dostarcza nawet 20-krotnie wyższą wydajność w porównaniu do GPU Volta, bez konieczności wprowadzania zmian w kodzie. Dodatkowo, automatyczne mieszane precyzje i FP16 pozwalają na osiągnięcie dodatkowego wzrostu wydajności o 2-krotnie. To oznacza, że możemy skalować nasze obliczenia na tysiące GPU A100, co pozwala na rozwiązanie nawet najbardziej wymagających zadań. Jako przykład możemy podać rekordowy czas rozwiązania zadania BERT przy użyciu 2 048 GPU A100 – zajęło to mniej niż minutę! To niesamowite osiągnięcie, które pokazuje potencjał i siłę obliczeniową GPU NVIDIA A100 w szkoleniu głębokiego uczenia.

Deep Learning – przyspieszenie nawet o 249 razy w porównaniu do CPU

GPU NVIDIA A100 wprowadza innowacyjne funkcje, które optymalizują obliczenia i umożliwiają osiągnięcie niezwykłych przyspieszeń w porównaniu do tradycyjnych procesorów CPU. Dzięki temu, modele sztucznej inteligencji (AI) takie jak BERT czy RNN-T mogą być wykorzystywane z jeszcze większą efektywnością i szybkością.

Przyspieszenie na GPU NVIDIA A100 jest niezwykle imponujące i może wynosić nawet 249-krotnie więcej niż przy użyciu tradycyjnych procesorów CPU. Na przykład, na najbardziej zaawansowanych modelach AI, takich jak BERT, GPU A100 może przyspieszyć inferencję aż o 249 razy w porównaniu do CPU. Jest to ogromny skok wydajnościowy, który otwiera nowe możliwości dla dziedzin takich jak przetwarzanie języka naturalnego czy rozpoznawanie mowy.

Obliczenia wysokowydajne – największy skok wydajności w dziedzinie HPC

GPU NVIDIA A100 wprowadza podwójną precyzję Tensor Cores, co przynosi największy skok wydajności w dziedzinie obliczeń wysokowydajnych (HPC). Dzięki temu badacze i naukowcy mogą przeprowadzać symulacje naukowe z jeszcze większą precyzją i szybkością. Symulacje naukowe, które wcześniej zajmowały wiele godzin, mogą teraz być wykonane nawet 2,5 raza szybciej. Przykładem może być symulacja materiałów za pomocą programu Quantum Espresso, która osiąga nawet 2-krotnie większą wydajność dzięki dodatkowej pamięci GPU A100 80GB i technologii TF32. To ogromny krok naprzód dla dziedziny HPC, który umożliwia badaczom i naukowcom przeprowadzanie bardziej zaawansowanych symulacji i odkrywanie nowych naukowych odkryć.

= = =

Źródło: https://www.nvidia.com/en-us/data-center/a100/​

Podobne wpisy