|

OpenSuse Leap 15.5 – co nowego

W najnowszej wersji OpenSuse Leap 15.5 pojawiło się wiele pakietów, które wprowadzają nowe funkcje i ulepszenia. Jednym z głównych nowych dodatków jest KDE Plasma, który został wydany jako wersja długoterminowego wsparcia (LTS) i będzie wspierany aż do kolejnej aktualizacji w 2024 roku. Użytkownicy będą mogli cieszyć się nowym kreatorem powitalnym, dynamiczną personalizacją przestrzeni roboczych pulpitu oraz większą funkcjonalnością dzięki narzędziu KRunner, które umożliwia pełne wyszukiwanie na pulpicie, konwersję jednostek i kursów walut, definicje słownikowe, funkcje kalkulatora oraz graficzne przedstawienie funkcji matematycznych.

Kolejnym ważnym dodatkiem jest Color Picker, który otrzymał kilka ulepszeń, a także możliwość wyświetlania podglądu koloru w postaci okręgu. Wersja Qt 5.15 LTS jest dostępna z Leap 15.5 i wprowadza wiele poprawek i ulepszeń. Edytor tekstu również otrzymał aktualizację do nowej wersji głównej, która drastycznie poprawia wydajność. Przewiduje się wzrost prędkości wykonania od 10 do 100 razy dla tego edytora tekstu. Zaleca się użytkownikom zapoznanie się z dokumentacją projektu, aby dowiedzieć się, jak aktualizacja wpływa na starsze skrypty, kompatybilność wsteczną i inne nowe funkcje dodane w tej wersji.

Nowoczesny system operacyjny OpenSuse Leap 15.5

Obecnie coraz większa liczba przedsiębiorców, hobbystów, profesjonalistów i programistów rozważa migrację na bardziej nowoczesne systemy. W ciągu ostatnich pięciu lat wprowadzono wiele technologicznych zmian, takich jak na przykład konteneryzacja i wirtualizacja. OpenSuse Leap 15.5 jest odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy planują taką migrację.

Dzięki swojej dojrzałości i wieloletniemu wsparciu w zakresie utrzymania i bezpieczeństwa, Leap 15.5 zapewnia stabilną i niezawodną platformę dla użytkowników pragnących przesiąść się na nowoczesne systemy. Oferuje on wiele nowych funkcji i ulepszeń, które ułatwiają przejście z oprogramowania dziedziczonego na bardziej zaawansowane technologie. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych, jednocześnie mając pewność, że ich system jest bezpieczny i stabilny.

Wsparcie komercyjne dla użytkowników

Leap 15.5 to nie tylko darmowa dystrybucja Linuxa, ale również oferuje możliwość skorzystania z komercyjnego wsparcia dla użytkowników. Korzyści płynące z tego rodzaju wsparcia są znaczące. Przede wszystkim, użytkownicy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne, które obejmuje rozwiązywanie problemów, udzielanie porad i pomoc w konfiguracji systemu. Dodatkowo, korzystając z usług komercyjnego wsparcia, użytkownicy mają dostęp do najnowszych aktualizacji i łatek bezpieczeństwa, co zapewnia im ochronę przed zagrożeniami.

Aktualizacja z poprzednich wersji

Aktualizacja z poprzednich wersji Leap do wersji 15.5 jest ważnym krokiem dla użytkowników, którzy chcą korzystać z najnowszych funkcji i ulepszeń oferowanych przez Leap. Jedną z istotnych zmian wprowadzonych wraz z tą aktualizacją jest wprowadzenie nowego klucza RSA o długości 4096 bitów. Ten nowy klucz zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i chroni użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami.

Ważne jest, aby użytkownicy Leap 15.4 zaktualizowali swoje systemy przed przeprowadzeniem aktualizacji do wersji 15.5. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z migracją i działaniem systemu. Dlatego zaleca się, aby użytkownicy Leap 15.4 dokonali aktualizacji do Leap 15.5 w ciągu sześciu miesięcy od daty dzisiejszego wydania, aby nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń i utrzymania.

Pełne wsparcie dla Pythona 3.11 w OpenSuse Leap 15.5

Leap 15.5 wprowadza pełne wsparcie dla Pythona 3.11, co stanowi ważną aktualizację dla programistów. Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie i ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak analiza danych, sztuczna inteligencja czy tworzenie stron internetowych. Dlatego też, dostęp do najnowszej wersji Pythona jest niezwykle istotny dla programistów, którzy chcą korzystać z nowych funkcji i ulepszeń tego języka.

Dzięki pełnemu wsparciu dla Pythona 3.11, programiści mogą tworzyć bardziej zaawansowane i efektywne aplikacje. Nowe funkcje i ulepszenia wprowadzone w tej wersji umożliwiają programistom wykorzystanie najnowszych technologii i narzędzi dostępnych w ekosystemie Pythona. Ponadto, pełne wsparcie oznacza, że programiści mogą liczyć na aktualizacje i łatki bezpieczeństwa, co zapewnia im ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami.

Koniec wsparcia dla Leap 15.4

Zbliża się koniec wsparcia dla poprzedniej wersji Leap 15.4, dlatego użytkownicy powinni rozważyć aktualizację swoich systemów do najnowszej wersji Leap 15.5. Aktualizacja jest ważna, ponieważ po zakończeniu wsparcia dla Leap 15.4 użytkownicy nie będą już otrzymywać aktualizacji związanych z bezpieczeństwem i konserwacją. To oznacza, że ich systemy mogą być bardziej podatne na ataki i zagrożenia.

Aktualizacja do Leap 15.5 zapewnia użytkownikom dalsze wsparcie w zakresie bezpieczeństwa i konserwacji, co jest niezwykle istotne dla utrzymania stabilności i niezawodności systemu. Dzięki regularnym aktualizacjom, użytkownicy mogą mieć pewność, że ich system jest chroniony przed nowymi zagrożeniami i błędami, a także korzystać z najnowszych funkcji i ulepszeń oferowanych przez Leap 15.5.

= = =

Źródło: https://news.opensuse.org/2023/06/07/leap-release-matures-sets-up-tech-transition/

Podobne wpisy