7 wskazówek i usprawnień komendy sudo dla użytkowników Linuksa

Kilka, a konkretnie 7, przydatnych podpowiedzi związanych z komendą sudo znajdziecie w krótkim artykule i poradniku dla użytkowników Linuksa (link na końcu).

Znasz sudo, prawda? Musiałeś go kiedyś użyć.

Dla większości użytkowników Linuksa jest to magiczne narzędzie, które daje możliwość uruchomienia dowolnego polecenia jako root lub przełączenia się na użytkownika root.

Ale to tylko półprawda. Widzisz, sudo nie jest absolutnym poleceniem. sudo jest narzędziem, które można skonfigurować zgodnie z własnymi potrzebami i upodobaniami.

Ubuntu, Debian i inne dystrybucje są wstępnie skonfigurowane z sudo w sposób, który pozwala im uruchamiać dowolne polecenie jako root. To sprawia, że wielu użytkowników wierzy, że sudo jest jakimś magicznym przełącznikiem, który natychmiast daje dostęp do roota.

Na przykład sysadmin może skonfigurować go w taki sposób, że użytkownicy należący do określonej grupy „dev” mogą uruchamiać tylko polecenia nginx z sudo. Użytkownicy ci nie będą mogli uruchamiać żadnych innych poleceń z sudo ani przełączać się na roota.

Jeśli cię to dziwi, to dlatego, że mogłeś używać sudo od zawsze, ale nigdy nie zastanawiałeś się nad jego mechanizmem.

Nie zamierzam wyjaśniać, jak działa sudo w tym samouczku. Zachowam to na inny dzień.

W tym artykule zobaczysz, jak można dostosować różne aspekty sudo. Niektóre są przydatne, a niektóre całkiem bezużyteczne, ale zabawne.

7 Sudo Tips and Tweaks for Linux Users

https://itsfoss.com/sudo-tips/

Podobne wpisy